אפליה בעבודה- אתם סובלים מאפליה במקום העבודה? יש מה לעשות

בעבר היה זה כמעט בלתי אפשרי לאדם בעל מוגבלויות להתקבל למקום עבודה, האפליה במקום עבודה ובקבלה למקום עבודה הייתה קיימת במלוא הדרה. היום ישנם חוקים כמו חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אשר אוסר על אפליה בעבודה לרעה של מועמדים או עובדים ולא רק בעלי מוגבויות. החוק הוא מקיף ומתיימר להגן ושואף למצב שבו קבלה לעבודה ויחס המעביד לעובד יקבע רק על פי הכישורים של העובד ותרומתו למקום העבודה ולא על פי גזה, צבע עוד, מין, דת או מוגבלויות כאלה ואחרות.

נשים, בני מיעוטים, הומוסקסואלים ועוד קבוצות אוכלוסיה, סובלים היום מאפליה במקום העבודה, אמנם בממדים קטנים יותר מבעבר אך עדיין הדבר הוא לא נכון והחוק מנסה לצמצם ולמגר את התופעה עד אפס. אנו שומעים על הרבה מחקרים וסקרים אשר קובעים באופן חד משמעי ששכרה של אישה נמוך משל הגבר גם כאשר מדובר באותו התפקיד בדיוק, עם אותם הסמכויות ובאותה החברה וזו אפליה בעבודה לשמה.

הפערים האלה הם אינם חוקיים ולא מעט תביעות משפטיות הוגשו בעקבות הדבר, חלקם גם התקבלו. אם אתם יודעים על אפליה בעבודה מסוג זה או סובלים מאחת כזו אל תהססו להתלונן על כך בפני המעביד או בפני הגורמים הנחוצים לכך ודעו שהחוק מגבה אתכם.

נערכו סקרים גם על קבלת מועמדים לעבודה לפי מוצא אתני
משרד הכלכלה ערך בשנת 2015 סקר בנושא זה. יוצאי אתיופיה הם המופלים ביותר אחריהם ערבים ואז חרדים. עשו ניסוי מעניין כאשר שלחו מאוד קורות חיים זהים לחלוטין אך שינו את השמות, חצי מהשמות היו עם שמות משפחה אשכנזים והחצי השני מזרחיים. הסקר הראה שלבעלי שם אשכנזי יש סיכוי גבוהה ב 34% מהשמות המזרחיים לקבל זימון לראיון עבודה.

נתונים אלה מדאיגים והפערים הם גדולים משאנחנו מצפים ממדינה מפותחת כמו ישראל במאה ה- 21. אין שום ספק שהחוק עזר והפחית את האפליה במקום העבודה, אך יש עוד הרבה מה לעשות בנידון. משרד הכלכלה חייב לאכוף את החוק בצורה יותר רחבה ולהקשות עם המעסיקים אשר מפלים גם בשלב סינון קורות החיים, גם בראיון העבודה וגם בעבודה עצמה.